Letný kresťanský tábor begins … alebo ako to všetko začalo

V súčasnosti v našom spoločenstve vrcholia prípravy na letný kresťanský tábor. Pravidelne sa stretáme, preberáme všetky detaily od dopravy, cez stravu, program až po táborovú hymnu a oddiely. Teší nás, že aj prostredníctvom tejto akcie môžme byť s deťmi a pripraviť im kvalitný letný zážitok, ale zároveň ich aj priblížiť k Božej láske.  Letný kresťanský tábor naše spoločenstvo organizuje už viac ako 20 rokov a patrí k jednej z najtradičnejších akcií našej farnosti a nášho mesta. Rovnako ako každý rok, tak aj tento, sa teší veľkému záujmu, o čom svedčí aj naplnenie kapacity už pár mesiacov pred samotným táborom. Možno mnohých zaujíma, ako a prečo to všetko začalo.

Poďme sa teda vrátiť o pár rokov naspäť, do obdobia Československa, krátko po zamatovej revolúcii a páde socializmu.

Písal sa rok 1992. Všade vládla ponovembrová eufória, všetci boli nadšení a zapálení robiť nové veci, pripravovať aktivity aj pre ostatných. Presne v tomto duchu zmýšlali aj traja občania našej farnosti, Blažena Chocholáčková, Mirek Komorný a Vladko Vizváry. Z obdobia socializmu boli známe pionierske tábory, v období po revolúcii začali prekvitať skautské tábory a v meste Gbely aj „naftárske“ tábory. A tak si títo traja naši farníci povedali, prečo nespraviť aj niečo pre naše kresťanské deti a mládež? Zrodila sa myšlienka letných krešťanských táborov.

Na základe osobných kontaktov jedného z organizátorov, bola pre tábor vybraná novovybudovaná fara v Jablonici. Účastníkov tábora milo a ústretovo privítal dnes už nebohý vdp. Michal Gonda spolu so svojou sestrou Aničkou. Po celý čas tábora boli nielen duchovnou oporou, ale sa snažili pomáhať i materiálne a každý večer trávili s deťmi a zapájali sa do všetkých pripravovaných aktivít vo farskej záhrade.

Po vydarenom premiérovom tábore bolo vidno, že táto myšlienka padla na úrodnú pôdu a rozhodli sa pokračovať v nej aj naďalej. Postupne sa pridávali do organizácie a pomoci aj ďaľší.

Nadšenie bolo obrovské, či už zo strany animátorov, ale rovnako aj detí. Viacero rokov sa museli dokonca organizovať dva turnusy táborov, keďže jeden nestačil na pokrytie záujmu všetkých detí. Ďalšie kresťanské tábory boli v Záhorskej Vsi, Starej Myjave, Brezovej pod Bradlom, Moravskom Sv.Jáne a mnohých ďalších strediskách. K nezabudnuteľným určite patrí stanový tábor v Radimove, na ktorý spomínajú účastníci dodnes.

Postupne prebrala vedenie táborov p. Ľubica Petrášová. Aj vďaka nej pokračuje myšlienka a realizácia kresťanských táborov až dodnes.

Sv. Faustína raz povedala: „Veľká láska dokáže premienať malé veci na veľké.“ A tak sa z jednoduchého nápadu troch nadšencov stala veľká vec, nielen vďaka ich láske k práci s deťmi, ale hlavne vďaka láske k Bohu, do ktorého rúk zverili tento tábor a do ktorého rúk ho zverujeme dodnes.

Už sa teraz sa do tábora veľmi tešíme a veríme, že to bude zase jeden z najlepších táborov. Sme veľmi radi, že môžme pokračovať v tejto veľkej „veci“  a spríjemňovať tak prázdniny deťom.

Komentáre

komentárov


Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

comments-bottom

Featured Photos

V Zdravom tele zdravý duch... Posted by author icon admin sep 14th, 2018 | no responses
Letný kresťanský tábor... Posted by author icon admin aug 19th, 2018 | no responses

Random Photos

V Zdravom tele zdravý duch... Posted by author icon admin sep 14th, 2018 | no responses
Karneval s klaunom Posted by author icon admin feb 21st, 2015 | no responses

Nová anketa

Otázka pre násťročných - Ak by ste chodili na stretká, ako by ste ich radi trávili?

Pozri si výsledky

Loading ... Loading ...

Najbližšie akcie

V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH (SPARŤAN RACE)

Kedy? 9.9.2018
Kde? Areál ZŠ GBELY