Letný kresťanský tábor 2017 – Spoločenstvo Prsteňa

V horúcich letných dňoch sme sa vydali aj tento rok do nášho kresťanského tábora. Ako vždy, bol to veľký zážitok pre deti aj pre animátorov. V nasledujúcich riadkoch by som Vám rád priblížil jednotlivé dni v tábore.

Nedeľa

Po vysadení z autobusu nás čakali zástupcovia jednotlivých rás Stredozeme, konkrétne Enti, Trpaslíci, Hobbiti, Elfi a Ľudia. Deti si pomocou jazyka elfov rozlúštili, kam patria a priradili sa k jednotlivým rasám. Po dobrej večeri sme začali spoznávať našich vedúcich jednotlivých rás formou otázok o ich povahách.

Keď už sme sa všetci spoznali, Talion nás pozval na oslavu svojich narodenín, kde sme tancovali a bavili sa. Z tohto tanca nás vyrušil zlý čarodej Saruman bojujúci s Gandalfom. Hoci nedokázal Gandalfa poraziť, svojou čarovnou mocou uzamkol prsteň v skrinke na 5 zámkov. Aby sme prsteň zla mohli zničiť, každý deň sme navštívili jednu rasu a získali u nej kľúč na otvorenie daného zámku.

Pondelok – návšteva u Entov

Celý pondelňajší deň sme strávili u rasy s názvom Enti, alebo inak stromy. Hneď ráno sa nám v krátkej scénke Enti predstavili, čo sú zač a aké majú povahy. Keďže je to veľmi nedôverčivá rasa, potrebovali sme si formou tvorivých dielní vytvoriť jednotlivé identifikačné znaky. Vyrábali sme si magnetky, čelenky, zvieratká z moduritu, ruženec a ďalšie.

Po chutnom obede nás čakalo entie poobedie, kde sme si vyskúšali ich národné hry ako sú entia odpalovaná, entí volejbal a entí beh.

Večer sme si preverili odvahu našich vedúcich na entskej dražbe, kde v jednotlivých vtipných disciplínach súperili proti sebe.

Mysleli sme si, že sa dobre vyspíme po náročnom dni, ale zmýlili sme sa. Uprostred noci sme zistili, že sa treba vydať na ťažkú výpravu do lesa. Trasy boli ľahšia a ťažšia, takže si každé dieťa mohlo vybrať podľa svojich schopností. Okrem dôležitých informácií sme získali na nej aj identifikačné šatky.

Utorok – návšteva u trpaslíkov

Trpaslíci sú veľmi svojský národ, čo nám ráno po výdatnej rozcvičke aj ukázali v krátkej scénke. Keďže sú veľmi pracovitý a na kopanie pokladov treba veľa sily a kondičky, tak doobeda pre nás pripravili program na nabratie kondície, tzv. Trpasličí race (závod), v ľudskom svete známy aj ako tzv. Sparťan. Každý ho úspešne absolvoval a následne sme si išli zdobiť získané šatky a naše tímové vlajky.

Neboli by to trpaslíci, ak by pre nás nepripravili aj výpravu za pokladom. Trpaslíci sa ukázali zároveň aj ako veľmi moderný národ, keďže na úspešné prepracovanie k pokladu sme museli využiť aj moderné technológie na čítanie QR kódov alebo fotenie selfie. Veľkou prekážkou boli jednookí trpaslíci, avšak aj tých sme dokázali prekabátiť.

Deti veľmi bavilo nacvičovanie netradičných večerníčkov (napríklad jeden mal názov: Ako sa morská víla učila lyžovať v Tatrách). Po prezentovaní všetkých večerníčkov sme mohli ísť spokojne spať.

Streda – návšteva u ľudí

Ľudí sme takisto chceli viac a viac spoznať a preto sme sa po raňajkách a duchovnom slovku vybrali bližšie spoznávať ich obydlia. Po ceste nás čakali rôzne lesné bytosti, ktoré pre nás mali úlohy na plnenie, aby sme vedeli kam máme nakoniec doraziť. Všetkým rasám sa podarilo daný hlavolam od týchto bytostí rozlúštiť a našli spoločné miesto, kde sme mali aj sv. omšu. Po nej sme sa vydali naspäť do našej Roklinky p. Elronda. Aby sme viac spoznali jednotlivé rasy, tak po ceste naspäť nás čakali rôzne vedomostné otázky o životných skúsenostiach našich vedúcich a podvedúcich.

No a keďže hlavným prostriedkom pre dopravu ľudí sú kone, tak večer sme strávili vozením sa na koníkoch a opekaním.

Pri opekačke nám Gandalf s Arwen oznámili, že lesným bytostiam sme sa páčili a že by nás radi ešte videli. A tak sme sa spoločne po jednotlivých rasách vydali do lesa plniť ich ďalšie úlohy, aby nám nakoniec mocný čarodej dal ako odmenu svoj čarovný lekvár.

Štvrtok – návšteva u Hobbitov

Hobbiti sú známi tým, že majú radi zábavu a smiech. A tak pre nás po klasickom každodennom programe (rozcvička, raňajky, duchovné slovko) pripravili vodné Hobbitie hry. Mohli sme sa výborne osviežiť v horúcom dni vďaka hrám ako striekanie fľašou do pohárov, volejbal s balónikmi s vodou, či prenášanie vody v ústach. Samozrejme sa to nemohlo skončiť inak ako kompletnou oblievačkou celého tábora No proste Hobbitia zábava. Plno smiechu, radosti a hlavne vody.

Poobede už nás čakala hra Hobbite, nehnevaj sa. Veľký hrací plán, živé figúrky a stanoviská, na ktorých sme plnili úlohy a získavali body na posunutie sa na hracom pláne.

Večer nás čakala vedomostno – zábavná súťaž Milujem Stredozem, kde sme otestovali svoje znalosti, postreh a kreativitu. V reklamnej prestávke čakali zákerné úlohy aj na Arwen a Gandalfa a bodkou za programom bolo romantické tanečné vystúpenie.

No a keďže búrka nás obišla, tak sme opekali, tancovali a hrali sa až do skorých ranných hodín.

Piatok – návšteva u Elfov

Pre Elfov je charakteristická múdrosť a pri boji dokonalá stratégia. Pripravili si teda pre nás dve aktivity. Najprv sme u našich veľmajstrov súťažili vo vedomostiach a lúštení hlavolamov. Za správne odpovede sme získali stužky ako životy, ktoré sme využili v ďalšej takticko-bojovej disciplíne, tzv. boj o vlajky. Každá rasa mala svoju vlajku, ktorú si musela strážiť a zároveň ukoristiť tú súperovu. Následne už nič nebránilo tomu, aby Gandalf s Arwen odomkli naše veľké počítadlo a zrátali, koľko stredozemskej platiny získali za tento týždeň jednotlivé rasy. Nakoniec zvíťazili Elfi, tesne pred ostatnými rasami.

Aj Elfom sa podarilo získať posledný kľúč od skrinky s prsteňom, a preto sme ho konečne mohli zničiť.   Po rozhodnom slove nášho p. farára, že ak sme s Ježišom, nemusíme sa ničoho báť, tak Aragon natiahol luk a prsteň vystrelil ďaleko do zakázaného lesa.

Toto je teda veľmi stručne popis aktivít, čo sme v Stredozemi robili, ale ak chcete vedieť detaily, vtipné zážitky či osobné dojmy, spýtajte sa ktoréhokoľvek z 63 detí. Budete sa tak môcť reálne nadýchnuť pravej táborovej atmosféry.

Na záver by som sa chcel veľmi poďakovať všetkým deťom a ich rodičom za to, že nám opäť umožnili prežiť nezabudnuteľný týždeň. Rovnako vďaka všetkým animátorom, ktorí obetovali svoj čas a boli ochotní sa fyzicky vyšťaviť na maximum pre to, aby spravili deťom prekrásny zážitok. Vďaka vám: Enti – Marek, Katka, Katka a Majka, Trpaslíci – Janek, Katka, Anička a Martinka, Hobbiti Pavlínka, Evička, Radek a Monika Elfom – Martin, Veronika, Monika a Samo a tiež ľudská rasa – Jarko, Anička, Matúš, Nikita.

Veľká vďaka patrí aj našej šéfke jedla: Ellen alias Veronike. A samozrejme aj našej zdravoťáčke Galadriel alias Lenke, ktorá bola s nami prvý raz a veríme, že nie posledný :-)

Takisto vďaka tebe Arwen alias Katka za to, že si sa ujala zodpovednosti za program a tiež tak prispela ku krásnemu letnému zážitku detí.

P. farár, vďaka aj vám, že ste napriek povinnostiam vo farnosti obetovali tento týždeň a strávili ho s nami a okrem vášho úsmevu nám dali aj dar sv. omší, spovedí a osobných rozhovorov.

Najväčšia vďaka však patrí Pánu Bohu za to, že nad nami bdel a držal ochrannú ruku po celý týždeň, že sa nikomu nič vážnejšieho nestalo a dokonca že aj počasie sme mali krásne. Vďaka.

Na záver by som chcel poďakovať aj našim podporovateľom a sponzorom, konkrétne Mestu Gbely za poskytnutie finančnej dotácie, spoločnosti Rajo, a.s. za dar vo forme jogurtov, obci Petrova Ves za zapožičanie rozkladacích lavičiek a takisto všetkým, ktorí nás podporili svojimi 2 percentami z daní, prípadne iným finančným či nefinančným darom. No a veľké ďakujem aj všetkým, ktorí na nás mysleli v modlitbách, určite to nebolo zbytočné a túto podporu sme reálne veľmi cítili.

Prajeme všetkým deťom ešte krásny záver prázdnin a pamätajte, že vás nosíme hlboko vo svojich srdciach.

Váš Gandalf so svojou partiou

Fotografie už čoskoro

 

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020″, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

logo_zksm

 

 

 

Komentáre

komentárov


Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

comments-bottom

Featured Photos

V Zdravom tele zdravý duch... Posted by author icon admin Sep 14th, 2018 | no responses
Letný kresťanský tábor... Posted by author icon admin Aug 19th, 2018 | no responses

Random Photos

Prosba o pomoc Posted by author icon admin Apr 3rd, 2014 | no responses

Nová anketa

Otázka pre násťročných - Ak by ste chodili na stretká, ako by ste ich radi trávili?

Pozri si výsledky

Loading ... Loading ...

Najbližšie akcie

V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH (SPARŤAN RACE)

Kedy? 9.9.2018
Kde? Areál ZŠ GBELY